Leśny Dom Seniora

Czym się różnią domy seniora prywatne od publicznych?

Gdy starszy członek rodziny zaczyna wymagać takiej opieki, jakiej nie jesteśmy już w stanie samodzielnie mu zapewnić, przeprowadzka do domu spokojnej starości może być najlepszą, a może nawet jedyną dobrą opcją. Tylko jakiego rodzaju ośrodek wybrać? Publiczny dom opieki czy jednak prywatny dom seniora?

Publiczny dom opieki

Tego rodzaju placówki, jak wskazuje ich nazwa, prowadzone są przez instytucje administracji publicznej. Są też przez te instytucje współfinansowane. Podopieczni publicznych domów opieki muszą jednak oddawać na ich rzecz 70 proc. kwoty otrzymywanych świadczeń emerytalnych lub rentowych. W większości przypadków  stały pobyt w takim ośrodku będzie tańszy niż zamieszkanie w prywatnym domu spokojnej starości i to stanowi jego największą zaletę. Opcja ta ma jednak również istotne wady. Po pierwsze, warunki panujące w publicznym domu opieki i zakres dostępnych usług są zwykle o wiele skromniejsze. Po drugie, w tego rodzaju placówkach bardzo często brakuje miejsc, a dostanie się do nich, poprzedzone jest długim i żmudnym procesem administracyjnym.

Prywatny dom seniora

Prywatny dom starców może być zdecydowanie droższy. Ale jeśli dokonamy przemyślanego wyboru, to życie seniora po przeprowadzce do takiej placówki będzie niezwykle komfortowe. Wygodne i świetnie wyposażone pokoje, szeroka oferta zajęć rehabilitacyjnych, a nawet usługi fryzjerskie i kosmetyczne – te i inne atuty charakteryzują właśnie prywatne ośrodki. Duże znaczenie ma również to, że do takich domów spokojnej starości łatwiej się dostać. Dostępność miejsc jest większa, a procedura przyjmowania nowego podopiecznego skrócona do minimum. Na nic nie trzeba czekać miesiącami, co w przypadku potrzebujących pomocy seniorów bywa niezwykle kłopotliwe.

TAGI