Pałuki to niezwykle malowniczy region na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. Nie brakuje tu atrakcji w sam raz dla aktywnych seniorów, w tym blisko 30 km szlaków nordic walking i ponad 200 km tras rowerowych. Wenecja, Rzym i Paryż tylko na Pałukach leżą tak blisko siebie. Tu jest Biskupin, oryginalna kolej wąskotorowa jak na „Dzikim Zachodzie”.
Tu jest Leśny Dom Seniora!
Wenecja na Pałukach znana jest z ruin średniowiecznego zamku „Diabła Weneckiego”, jednej z największych na świecie wystawy dawnych machin oblężniczych, a także skansenu kolei wąskotorowej, gdzie można zobaczyć i wejść m.in. do 17 zabytkowych parowozów. Na Pałukach dawne lokomotywy i wagony można podziwiać nie tylko w muzeum. Na trasie Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa kursuje kolejka napędzana przez oryginalny parowóz (kiedyś dojeżdżała do Rzymu). Można powiedzieć, że Pałuki to taki mikroświat, który nadal czeka na odkrycie. To region niezwykle malowniczy, ze zdrowym klimatem i mnóstwem atrakcji. Warunki sprzyjają tu różnym formom aktywnej turystyki lubianym przez seniorów, jak nordic walking, rowery czy wycieczki śladami historii. Z kolejki wąskotorowej na pewno warto wysiąść w Biskupinie. To jedyne miejsce na Pałukach, które jest znane w całej Polsce. Magnesem dla turystów jest tam zrekonstruowana starożytna osada oraz wioska z czasów Mieszka I.
Pałuki jak Toskania lub Prowansja
Na Pałuki koniecznie trzeba ze sobą zabrać aparat fotograficzny. Jest tu bardzo charakterystyczny, malowniczy na długo zapadający w pamięć krajobraz – pofałdowany, pełen jezior (ponad 130) i lasów. Niepowtarzalne piękno i przyrodnicze bogactwo tego regionu zostało w znacznej mierze zachowane i pod wieloma względami przypomina piękne turystyczne regiony Europy – Toskanię i Prowansję. Ale nie ma tu dużych miast, przyroda jest czysta, oddycha się głębiej i swobodniej. Znajdziemy tu wszystko, czego potrzeba dla odpoczynku i rekreacji.
Cały region to wymarzone miejsce dla nordic walking oraz wycieczek rowerowych, czyli form ruchu lubianych przez seniorów i korzystnych dla zdrowia. Na Pałukach sieć oznakowanych szlaków nordic walking liczy łącznie blisko 30 km. Są na nich zbudowane wygodne miejsce odpoczynku. Na wielbicieli „dwóch kółek” czekają oznaczone szlaki rowerowe o długości ponad 200 km, które prowadzą przez malownicze tereny, często wokół jezior i przez las, a przy tym po utwardzonych drogach, bez przewyższeń, w sam raz dla seniorów. Mamy też ponad 300 km szlaków kajakowych, a na wielu jeziorach można pływać łódką lub rowerem wodnym. Piękno i bogactwo lasów na Pałukach przyciąga spacerowiczów, grzybiarzy i miłośników – obserwatorów zwierząt.
Na Pałukach w Parku Rozrywki „Zaurolandia”. mamy Dinozaury, mamy „Dziki Zachód”, mamy Pałace i Dworki. Nad Jeziorem Rogowskim jest prawie 80 rzeźb dinozaurów, robią wrażenie, ponieważ wszystkie są naturalnej wielkości, a prosto z jeziora wychodzą gady morskie. Jest tam też ciekawe Muzeum Paleontologiczne. Zupełnie inny klimat panuje w Silverado City w Bożejewiczkach. Znajdziemy tam m.in. domek dr Quinn, saloon, biuro szeryfa, chatę trapera czy indiańską wioskę, spotkamy rewolwerowców i kowbojów – słowem klimat jak z westernu. Na Pałukach nie brakuje też polskich pałaców oraz dworków szlacheckich. Warto zobaczyć m.in. Pałac Lubostroń, otoczony parkiem krajobrazowym z unikalnym drzewostanem, oraz urokliwy Dwór Marzeń w Sielcu. Region wyróżnia również żywy folklor. Pałuki mają bogate tradycje ludowego malarstwa i rzeźby, haftu, zdobnictwa wnętrz, muzyki, plecionkarstwa, garncarstwa i kowalstwa. Mają także własny język. Na kąpielówki mówi się tu „badejki”, na wypoczynek „laba”, a na biedronkę „petronelka”. To stąd pochodzi też używany w całej Polsce zwrot „ani widu, ani słychu”.
Co znajdziemy na Pałukach?
– malownicze krajobrazy i zdrowy klimat
– ponad 130 jezior
– słynne Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – to jak wyprawa w odległą przeszłość
– muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
– wystawą machin oblężniczych w ruinami XIV-wiecznego zamku „Diabła Weneckiego”
– kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie
– muzeum Ziemi Pałuckiej z XV-wieczną gotycką wieżą ratuszową w Żninie
– pałac Lubostroń otoczony parkiem krajobrazowym z unikalnym drzewostanem
– Żnińską Kolej Wąskotorową – jej trasa prowadzi ze Żnina przez Wenecję i Biskupin do Gąsawy
– Zaurolandię – Park Rozrywki w Rogowie, jest tam 80 sylwetek naturalnej wielkości dinozaurów
– Silverado City w Bożejewiczkach – Dziki Zachód na Pałukach
– Pomniki Leszka Białego w Marcinkowie Górnym i Fryderyka Chopina w Żninie