Niełatwo zdecydować o oddaniu seniora do domu opieki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w wielu sytuacjach jest to najlepsze możliwe rozwiązanie i często jedyny sposób na to, aby potrzebująca tego osoba przebywała cały czas pod odpowiednią opieką. Przyjrzyjmy się więc, w jakich sytuacjach należałoby rozważyć tę opcję.
Najkrótsza odpowiedź na pytanie o to, kiedy oddać seniora do domu opieki, brzmi: należy to zrobić wówczas, gdy senior wymaga całodobowej opieki, której sami nie jesteśmy mu w stanie zapewnić. Na przeszkodzie stać mogą zarówno obowiązki zawodowe młodszych członków rodziny, jak i konieczność jednoczesnego opiekowania się także np. małymi dziećmi. Niestety trudno pogodzić zajmowanie się niemowlakiem z ciągłym niesieniem pomocy starszej osobie, która ma problem z samodzielnym poruszaniem się, korzystaniem z toalety i spożywaniem posiłków. A jeśli do tego potrzebna jest jej jeszcze rehabilitacja i regularne wizyty u lekarza, to stały pobyt w domu opieki okazuje się być jedynym rozsądnym rozwiązaniem.
Dom spokojnej starości – z troski o seniora
W przypadku większej rodziny alternatywę stanowić może opieka naprzemienna ze wsparciem odwiedzającej seniora pielęgniarki. Ale nawet w takiej sytuacji pobyt w domu opieki przynieść może wymierne korzyści także samemu seniorowi. Kochający i gotowi do poświęceń krewni często nie są w stanie zapewnić schorowanej osobie, cierpiącej też już często np. na demencję, wystarczającej opieki. Zamieszkanie w domu spokojnej starości zagwarantuje natomiast stały dostęp do wykwalifikowanej kadry, specjalizującej się właśnie w opiece nad seniorami, nawet tymi najbardziej wymagającymi. Oddanie osoby starszej do domu opieki nie powinno być więc uznawane za próbę zrzucenia z siebie odpowiedzialności. Tego rodzaju myślenie utrudni nam podjęcie decyzji najkorzystniejszej dla seniora.